Salut!
Prin August 2017 (în urmă cu aproximativ 2 ani), am scris un articol intitulat „Ce e iubirea? Între păreri inepte și diagnoză psihologică” care venea doar să le dea o palmă pe scăfârlie la șmecherii care promovează imbecilizarea în masă.
În articol făceam câteva afirmații interesante…
Acest editorial vine ca urmare a faptului că imbecilizarea populației folosind unelte media, gen emisiuni TV mi se pare nedreaptă…
(știu, știu… se întâmplă dintotdeauna…)
O simplă întrebare:
De ce este gelozia cel mai rău lucru de pe pământ?
Sau nu, nu…
Ce este iubirea?
oh, oh… nu… asta, nu asta, nu…
asta e, asta e…
uite asta…
Gelozia nu e rea, dacă nu e exagerată…
Eh, cum a fost asta?
Subiectul de azi este „Gelozia e moartea!”
Varianta mea e Țara vă vrea proști.
Și revenind la subiect… când spun „proști” – extraordinar de proști…
Mara Bănică e o tipă cool, o femeie frumoasă și parțial inteligentă (părere personală obiectivă-pot da amănunte).
Bănică însă e mare promotoare de păreri imbecile. Una din fixațiile femeii este Gelozia, exact.
E femeie și nu știu dacă ar fi ok „să-i dau o palmă pe ‘scăfârlează’”, dar acum o să o mușc de nas până îi vor da lacrimile.
(Ceea ce urmează nu este un răspuns dușmănos sau cauzat de ură, ci este revolta mea împotriva formei fără fond din toate mediile!)… oh da. Mara, ești formă fără fond…
Prietena Mara apare mai mereu în ultimul timp la „Acces Direct” – știu pentru că am decis că vreau să văd România așa cum e ea în realitate.
-nu e o mișcare inteligentă, știu-
Mara zice că gelozia are fundament până la un punct.
Dar că mai departe devine patologie, recte că e boală.
Asta se întâmplă când tuturor le este permis să își dea cu părerea. Probabil și ea vorbește tot din experiență proprie. Chiar și așa, în cuvintele lui Van Gogh – Mara, experiența ta e complet incompletă.
Mara e de părere că dacă în iubire apare dependența, atunci aia nu e iubire. Aia e boală.
De ce te înșeli, Mara?
Pentru că presupui prea multe (asta e semn de prostie apropo).
În primul rând presupui că iubirea e ceva special. Că trebuie să ai o anume personalitate sau intelect, sau ce știu eu, stare social-financiară ca să iubești cu adevărat.
Apoi presupui că trebuie să te comporți într-un anume fel ca să demonstrezi o iubire reală.
După care presupui gelozia în afara iubirii.
1. Iubirea nu e ceva special. Ea nu e magie sau vrajă sau vreun soi de sofisticare căpătată de exemplu în urma unor experiențe de tip academic.
Iubirea e cel mai natural sentiment.
Ce înseamnă asta?
Păi înseamnă că toți ne putem bucura de ea, este în esența ființei noastre. Este intrinsecă existenței umane și probabil multor altor ființe de pe acest pământ (că da, și animalele pot fi geloase).
2. Comportamentul atunci când iubești Cu Adevărat este absolut același la toate ființele umane.
Dacă este un sentiment care ne unește în comportament pe toți, acela este iubirea.
Atunci când iubești simți nevoia să aparți persoanei iubite și de aceea atunci când ești respins de aceasta sentimentul nu dispare. Că nevoia de aparținere este generată chiar de sentimentul iubire însuși.
Ce înseamnă asta?
Păi, asta înseamnă că *dacă iubești cu adevărat simți nevoia să fii cu persoana pe care o iubești permanent.
3. Gelozia este în mod esențial legată de iubire. Nu se poate iubire fără gelozie.
După cum demonstrează faptele de la punctul 2, nevoia de aparținere este singurul comportament pe care iubirea adevărată (cum îți place Mara să zici), îl generează…
Ce înseamnă asta?
Înseamnă că vrei să fii tot timpul cu persoana iubită, cu subiectul iubirii tale. Și ca urmare a acestei nevoi, apare nevoia de a îți proteja subiectul iubirii.
Și așa ajungem, Mara la subiectul acestui editorial, „De ce gelozia e cel mai sănătos sentiment?”.
În esența ei, drăguță Mara, asta e iubirea în adâncul ei cel mai adânc.
Protecție pentru subiectul iubirii tale.
Nevoia de control este doar un efect natural al iubirii.
De aceea fidelitatea e atât de importantă în iubire. Că ea demonstrează că îți pasă.
„Iubirea” fără gelozie e pură indiferență.
Uite trei lucruri care să îți dea de gândit cu privire la iubire.
– Iubirea adevărată te pune în lanțuri.
– Iubirea însăși e dependentă de subiectul iubirii.
– Iubirea se hrănește pe sine. De aceea se spune că celor îndrăgostiți nu le mai trebuie nimic. Asta e înțelepciune de milenii. Nu se cumpără cu nicio diplomă.
O altă imbecilitate pe care Mara o promovează este ideea că „iubirea se bazează pe acceptare”.
Iubirea e acceptare prin sine, Mara, dar tu nu știi…
Ceea ce vrea de fapt să spună e că atunci când iubești accepți orice din partea persoanei iubite altfel iubirea ta nu e reală.
De obicei ideea asta este vândută cu ideea de libertate.
Formă fără fond, Mara, ești formă fără fond.
În realitate ce se promovează prin ideea de „acceptare” este un libertinaj abscons (Mara vă vrea cum?…).
Pentru Mara Bănică și pentru toți cei interesați de o definiție scurtă dar exactă a iubirii.
„Iubirea e atunci când vrei să protejezi cu orice preț.”
Iubirea adevărată nu are nici o legătură cu fericirea sau cu facerea de bine sau cu vre-un alt clișeu precum „îți vreau binele!”, toate acestea sunt un fel de delir rezidual al iubirii… și nu ingrediente standard fără de care iubirea nu s-ar mai numi iubire.
Tot pentru Mara Bănică…
Dacă vrei să fii luată în serios, scapă de proștii de pe lângă tine…
Poți începe (ca un exemplu doar), cu BB Mihaiescu sau cu Ioana NuȘtiuCum aia… (bine, două exemple…).
Cam atât pentru azi. Vă mulțumesc pentru lectură și dacă sunteți interesați de subiect vă invit să vă lăsați o părere în comentarii.
Subiectul va continua… probabil…
Succes!


Adriana Ivan a zis
Consider că gelozia este normală, dar că trebuie controlată. Îmi place mult definiția scurtă.
Eu parcă nu am curaj să mă uit la emisiune :))
Alex Popa a zis
Ai dreptate, Adriana, trebuie controlată.
Mulțam pentru comentariu și apreciere!
Cât despre emisiune :))
almonacalatoreste a zis
Nu mă mai uit la TV de multă vreme. Și dacă o fac, mă uit doar la vreun film sau serial. La „emisiuni gunoi” nu m-am uitat niciodată, pe cale de consecință, habar n-am cine-i Mara Bănică.
Revenind la întrebarea ta, iubirea, gelozia, sunt sentimente frumoase și necesare, atâta timp cât nu devin obsesii.
Și știi cum se mai spune că de fapt nu există iubire. Ci doar dovezi de iubire. 😉
Alex Popa a zis
Mulțam de comentariu, Almona!
Raluca Anghel a zis
Oh, ce subiect delicat si controversat. Nu e totusi Mara Bănică vreo autoritate in domeniu, mie nu mi-a inspirat vreodată nimic, poate doar țățism. Mi se pare foarte adevarat ce ai scris despre iubire si gelozie si e asa cum imi aduc eu aminte 🙂 doar ca in ziua de azi se promoveaza mult altfel de iubire, nu stiu cum să-i spun, mai „light”. Adică fara atașament, fara așteptări, fara gelozie, fara dependență, fara nevoie de partener. Si eu ma intreb uneori ce iubire o fi aia. Am multe întrebări fără răspuns :))
Felicitări pentru articol.
Alex Popa a zis
Îți mulțumesc, Raluca!
Ai dreptate, din păcate acest „light” este în realitate „superficial”.
Îți mulțumesc pentru comentariu și pentru apreciere!
Oana a zis
Felicitări pentru text! 🙂 Gelozia denotă neîncredere, neîncrederea duce la frică, iar frica… ei bine, frica este cel mai periculos sentiment. Iar aici nu mă refer neapărat la relațiile cu ceilalți, ci la cea pe care o avem cu noi înșine.
Alex Popa a zis
Mulțumesc, Oana!
Ai dreptate parțial.
În opinia mea, gelozia nu denotă neîncredere în persoana subiectului iubirii tale.
ci în ceea ce i s-ar putea întâmpla acestuia ca urmare a acțiunilor celorlalți asupra lui.
Vezi tu, după părerea mea depinde de cum vrei să vezi lucrurile.
Oamenii sunt subiectivi per se când vine vorba de acest subiect. Eu îmi permit să fiu obiectiv.
Probabil se cere un nou articol pe această temă.
Dar îți spun atât pentru că ești bine intenționată și până la urmă că e opinia ta, pe care o respect:
Este datoria ta să îl ferești de gelozie. Nu vorbim de patologie aici.
Ce-i drept, există și nebuni în lume.
Iubirea, am spus, asta este, „nu știu de ce lumea nu pricepe”.
Iubirea este protecție absolută.
Dacă nu ești dispusă să faci orice pentru a-l APĂRA, crede-mă, nu-l iubești cu adevărat.
Asta e iubirea, nu dorința ta de a-l vedea fericit, ci dorința ta de a-l feri de orice rău.
Anunț cu această ocazie un nou articol pe temă pentru săptămâna viitoare.
Îți mulțumesc mult, Oana că mi-ai împărtășit opinia ta!
Am nevoie de opinii diferite, cred că noi toți avem nevoie de asta.
Prea acceptăm idei fără să le trecem prin propria sită a gândirii raționale.
Editat: Din păcate sunt nevoit să amân un nou articol pe această temă undeva în a doua jumătate a lunii August.
lifestylebycata a zis
Sunt de pe alta planeta daca nu stiu cine-i Mara Banica? 😀 Cat despre gelozie, ea este un sentiment ca toate celelalte. Trebuie doar sa stim sa o gestionam.
Alex Popa a zis
Ou, evident că nu!
Cât despre gelozie,sunt perfect de acord cu tine.
Mulțam mult pentru comentariu, Cătălina!
nicoletaliana a zis
Gelozia face parte din iubire. Dacă nu ești gelos, atunci nu iubești cu adevărat. Gelozia fără iubire nu se poate, dar să fie în limită, nu exagerată, că apoi devine OBSESIE și e păcat.
Alex Popa a zis
Așa este, Nicoleta.
Mulțam mult pentru opinia elocventă!
Mulțumesc pentru comentariu de asemenea!
nicoletaliana a zis
Cu mare drag Alex! 🙂